Lazer Epilasyon HizmetiEpilasyon Öncesi - Sonrası ve daha da sonrası arasındaki ciddi farkı farkedeceksiniz.

epilasyon, lazer epilasyon, cilt analizi ve bakımı, cilt bakımı


Lazer Epilasyon

Kadın olsun erkek olsun, görünümüne özen gösterenlerin en dikkat ettiği noktalardan biri de vücudun bazı bölgelerindeki istenmeyen tüylerdir. Günümüzde bunlardan kurtulmanın en etkili yolu lazer epilasyondur.

Lazer epilasyon, vücutta oluşan istenmeyen kıllanmanın giderilmesindeki en önemli ve en etkili medikal teknolojidir. Bilindiği üzere insanlar lazer epilasyon öncesinde epilasyon için çok farklı yöntemler kullanabiliyorlardı. Fakat bu yöntemlerin çoğu uzun süreli ve kalıcı olmuyordu. Lazer epilasyon bu sorunu gidermede başvurulan en etkili medikal estetik yöntemidir. Şunu da belirtmek gerekir ki medikal estetiğin başlangıcı da lazer epilasyon ile olmuştur.

epilasyon, lazer epilasyon, cilt analizi ve bakımı, cilt bakımıVücuttaki dokulara rengini veren çeşitli kromofor adı verilen pigmentler bulunmaktadır. Cilde ve kıllara koyu rengi veren melanin pigmentidir. Cilde uygulanan lazer ışını selective phptothermolysis (seçici fototermoliz) prensibi ile melanin miktarı az olan dokuların arasından geçerek sadece melanin açısından zengin ve daha koyu renkli olan kıl gövdesi tarafından emilir. Aşırı ısınan kıl gövdesi ısıyı kıl köküne iletir ve kıl kökünü tahrip etmek suretiyle tekrar kıl üretme kabiliyetini yok eder veya kısıtlar. Aşırı ısınan kıl gövdesinin çevre dokulara zarar vermesini engellemek için işlem sırasında cilt jel sürülerek, soğuk hava veya soğutucu gaz püskürtülerek soğutulur.

Vücudumuzdaki kıllar anagen, katagen ve telogen denilen çeşitli oluşum evrelerinde bulunurlar. Anagen fazı aktif büyüme evresi olarak adlandırılır. Bu evrede kıl büyümüş ve cilt üzerinde görünür durumdadır. Kıl kökünde bol miktarda su ve tuz bulunmaktadır, kıl gövdesi papilla adı verilen kıl köküne bağlıdır. Dolayısıyla anagen (aktif büyüme) evresinde olan kıllara Epilasyon uygulandığında, kıl gövdesinde bulunan melanin maddesini gören lazer ışınları burada oluşan yüksek ısının iletilmesiyle papillayı tahrip edecek ve kalıcı epilasyon sağlanacaktır.

epilasyon, lazer epilasyon, cilt analizi ve bakımı, cilt bakımıHerhangi bir zamanda kişiden kişiye değişmekle birlikte vücuttaki kılların bölgeye göre % 10 - % 20'si aktif büyüme evresindedir. Bu nedenle tedavinin tamamlanması için belli periyotlarla tekrarlanan seanslara ihtiyaç duyulur. Genellikle vücut bölgelerinde lazer epilasyon seans aralıkları 6 – 8 hafta, yüz bölgesinde 4 – 6 haftadır. Tedavi, uygun cilt yapısına sahip bireylerde ortalama 10-12 seansta tamamlanmaktadır. Her bireyde anagen evresinde bulunan lazer ışınlarından etkilececek kıl oranının farklı olması sebebiyle etkin lazer epilasyon sonuçları için gerekli lazer epilasyon seans sayısı da birbirinden farklı olabilmektedir.
Koyu cilt yapısına sahip bireylerde seans sayısı daha fazla kalıcı epilasyon başarı oranı daha düşük olabilmektedir. Epilasyon prensip olarak çok ince, kızıl, beyaz ve sarı kıllara etki etmez. Siyah ve kahverengi kıllara rengini veren melanin lazer ışınlarını yoğun bir şekilde emerken, sarı ve kızıl kıllara rengini veren pheomelanin lazer ışınları tarafından görülmez. Seçici fototermoliz prensibinin temeli budur.

- Hastaların çoğunda kalıcı veya uzun dönemli epilasyon sağlarız
- Tekniğine uygun yapılırsa güvenilir, yan etki riski çok az olan bir yöntemdir.
- Bacak, sırt gibi geniş alanlarda kısa sürede uygulama olanağı sağlar.
- Göreceli olarak daha az ağrılı bir yöntemdir, hastaların çoğu tedaviye rahatlıkla uyum sağlar.
- Tekrar büyüme olsa bile oluşacak tüyler zayıf açık renkli kozmetik önemi zayıf tüyler şeklindedir.
- Lazer epilasyon hızlı bir yöntemdir 30 ile 40 dakika arasında vucuttaki tüm tüyler temizlenebilir.
- Cilt üzerine toksik yada allerjik bir yan etkisi(lazer epilasyonun yan etkileri) yoktur, cildi tahriş etmez, kalıcı yara izi bırakmaz, kanserojen olduğunu gösteren herhangi bir kanıt yoktur.
- Lazer epilasyon batık kılların ve kıl dönmelerinin en önemli tedavi yöntemidir.
- Cilt enfeksiyonu ve bulaşıcı hastalık riski yoktur.

Epilasyon Öncesi

Lazerle epilasyon tedavisi öncesinde güneşlenilmemelidir. Bronz ve güneş yanığı olan tene lazer epilasyon yapılması etkinliği azaltacaktır. Bronz tene sahip olanların güneşlenmeye en az 3 hafta ara vermesi ve tedavi öncesi ten renginin açılması beklenmelidir. Uygulamadan önce kıllar ağda, ip, cımbız veya epilasyon makinaları ile alınmışsa yüz bölgesinde 2 hafta, vücut bölgelerinde 3-4 hafta kılların bir miktar uzaması için beklenmelidir.

Lazer epilasyon uygulanacak kıllara sarartma, boyama gibi işlemler yapılmamış olmalıdır. Cildi soyan ürün (peeling) kullanılıyorsa (retinoik asit, glikolik asit gibi)10 gün önce bırakılmış olmalıdır.

Tedaviden 1-2 gün önce tüylerin traş edilerek kısaltılması gerekir. Bu işlem trimer veya jilet ile lazer uygulama merkezlerinde de yapılabilmektedir. Tedavi öncesi cilde krem vb kozmetik ürünler sürülmemeli, sürekli kullanılan ürünler varsa cilt bir temizleyici vasıtasıyla tamamen temizlenmelidir. Uygulama esnasında cilt üzerinde makyaj malzemesi bulunmamalıdır.

Hastada herpes simplex geçmişi varsa tedaviden aktive olma ihtimaline karşı bir gün öncesinden başlayarak bir prophilactic(koruyucu) oral antiviral ilaç başlanabilir.

Fetüsün ne şekilde etkilenebileceği konusunda yeterli klinik araştırma olmaması dolayısıyla gebelikte lazer epilasyon yapılmaz. Süt verirken yapılmasında sakınca olduğunu gösteren bir klinik bulgu yoktur.

Açık renk cilt yapısına sahip olanlar koyu renk cilde sahip bireylerden lazerle epilasyon yönteminden daha iyi sonuç alırlar. Prensip olarak sarı, beyaz, kızıl renkli tüyleri gören bir lazer sistemi yoktur. Nd Yag cihazlar kıl kökünü besleyen damarları da hedeflemeleri dolayısıyla kısmi başarı sağlayabilir.

Epilasyon Sonrası

Tedavisinden hemen sonra deride güneş yanığına benzer hafif kırmızılık ve pembeleşme görülebilmekle birlikte, bu etkiler çok kısa sürede ortadan kaybolur. Tahrip edilmiş kılların çevresinde küçük şişlikler görülebilir. Bu tedavi esnasında etkin doz çalışıldığının bir göstergesidir, genelde 24 saat içinde tamamen ortadan kalkar.

Lazerli epilasyon tedavisinden sonra 24 saat içinde uygulama yapılan bölgede çok fazla ağrı, aşırı kızarıklık, su toplama, aşırı kaşınma, deri yüzeyinde çatlaklar, gibi etkiler görülürse, en kısa sürede uzman doktora başvurulmalıdır. Tedavi bölgesi asla kaşınmamalı ve hekim tavsiyesi dışında herhangi bir krem veya ilaç sürülmemelidir.

Tedaviden yaklaşık 3-10 gün sonra deri yüzeyinde sanki yeni çıkıyormuş gibi kıllar görülecektir. Bu kılların büyük çoğunluğunun kökleri tahrip olmuştur ve kıllar dökülme sürecine girmiştir. Yeni büyüyen kıllar değildir. Banyo esnansında bir lif yardımıyla dökülme sürecindeki tüyler temizlenebilir.

Seans aralarında genelde tüylerin başka bir epilasyon yöntemi ile alınmasına gerek yoktur. Seans arasını bir miktar uzun tutarsanız bu arada çıkan tüylerin ağdalama, cımbızlama veya epilasyon cihazlarıyla temizlenmesinden kaçınılmalıdır. Bu süreçte tüylerinizden rahatsız oluyorsanız jilet veya dökücü kremler kullanılabilir. Lazer epilasyon'dan alınacak sonuçların cilt tipi ve rengi, kıl yapısı ve büyüme evresine bağlı olarak farklılık göstermesi normaldir.

  • Yeterli klinik çalışma olmadığı için, gebelik durumunda lazer epilasyon uygulanmaz.
  • Lazer Epilasyon yapılacak bölgede lokal enfeksiyon bulunuyorsa, işlem yapılamaz.
  • Epilepsi hastalarına ve kronik deri hastalığı olanlara lazer epilasyon uygulanamaz.
  • Bronz tene lazer epilasyon uygulanmaz. Nd Yag lazerle uygulama yapılır ancak cildin açık renkli haline göre tedaviden alınacak performans daha düşük olur.
  • Işığa karşı duyarlılığa sebep olan yüksek doz A vitamini ve tetrasiklin gibi ilaçlarla birlikte lazer epilasyon uygulanmamalıdır.
  • Işıkla birlikte tetiklenen SLE gibi hastalıkları olanlara lazer epilasyon uygulanmaz.
  • Beyaz, sarı, kızıl renkli ve çok ince tüylere sahip kişilerde lazer epilasyon etkisizdir
  • Sosyal medya üzerinden bizi takip edin...